31.3.12

Lihavõtted ja munad

Lihavõtted (munapühad ehk ülestõusmispühad, kiigepühad, kevadpühad) on liikuvad pühad, mis algavad esimesel täiskuupühapäeval pärast kevadist pööripäeva. Vanarahva tarkuse kohaselt tuli lihavõtte ajal kiikuda, siis ei hammustanud suvel kimalased! Ka pidi kiikumine õnne ja elujõudu tooma. Samuti ei soovitatud sel hommikul kaua magada, muidu tulevat terve ülejäänud aasta laisk. Jätkem siis meelde  - tõuse lihavõtte hommikul varakult ja hakka kohe kiikuma :D

Lihavõttemunade värvimine, nende koksimine on selle püha lahutamatu osa. Eestis toob värvitud mune lihavõttejänes, kes munad ära peidab ja lastel tuleb need siis üles otsida. Sagedamini värvitakse mune aga koos lastega ja seejärel kingitakse kaunistatud munad oma pereliikmetele, vanaemadele, -isadele, jne. Endale tähendab lihavõttepüha ikka kevade algust ja soojaks minemise algust. Lihavõtte ajaks olen ikka pajutibudega oksi koju toonud ja kodu kaunistanud. Lisaks on lihavõtete ajal nö pikk nädalavahetus, kus on võimalik vanavanematele külla minna ja üksteisega koos olla.

Mõned munakaunistuse näited:

Lihtne ja veidike peen
Stiilsed munad minimalistlikule maitsele, eeldab abivahendeid valmis siluettide näol

Mustrinäidised
Lahedad munaprintsessid väikestele tüdrukutele kinkimiseks!


Kõige sagedamini on Eestis mune värvitud värvilise niidi ja sibulakoortega. Niidiga värvimine enam  pole nii päevakorral - niidid ei anna enam värvi ja sellist kirjut efekti munakoorel ei teki. Sibulakoored aga endiselt käepäerased ja lihtsasti kasutatavad. Pole ka muret, et värvimine untsu läheb.

See aasta proovime mune sibulakoorte ja taimedega mustriliseks teha. Tundub põnev ja üsna lihtne. Sama võtet saab kasutada ka tavaliste munavärvidega värvimisel.











1 comment:

  1. Nii ilusad mustrid!.. Proovin ka taimedega mustriliseks teha, tänud sulle hea mõtte eest!

    ReplyDelete